Paul Merriman, a Marketwatch publicistája szerint kicsit túl sok a mítosz Warren Buffett befektetési stílusa körül, s ha egy kicsit közelebbről megnézzük a cége által az elmúlt 15 évben elért hozamokaz, akkor korántsem lehet magára igazán büszke az omahai bölcs.
Buffett befektetéseinek hozamát általában a többségi tulajdonában lévő és aktív irányítása alatt álló Berkshire Hathaway teljesítményén szokás lemérni. Bár a társaságot sokszor nevezik biztosítási cégnek, s valóban birtokol is egy biztosítási társaságot, a Geicót. Azonban jelentős részesedése van a BNSF Railwayben, a Dairy Queenben, a Fruit of the Loomban és számos más társaságban is. Nagy tulajdonrésszel rendelkezik például a Mars Incorporationben, az American Expressben, a Coca-Colában, a Wells Fargóban és az IBM-ben is.
Ennek eredményeként, ha valaki vásárol a Berkshire részvényeiből, akkor tulajdonképpen egy, az említett vállalatok részvényeiből és készpénzből álló portfóliót vásárol meg, amelynek összetétele Buffett döntésétől függ.
Buffett a saját teljesítményének mérésére egy sajátos benchmarkot használ, azt nézi, hogy annak hozama meghaladta-e az S&P 500-as index ötéves átlaghozamát. Meg kell jegyezni, hogy az elmúlt 44 évben először a Berkshire könyv szerinti értékének növekménye elmarad ettől a mérőszámtól. A guru rajongótáborát ez persze nem kedvetleníti el: mint sokan mondják, Buffett az elmúlt 15 évben rendszeresen megverte az S&P 500-as indexet. Ez igaz is, azonban a siker Merriman szerint azonban csak látszólagos, s annak köszönhető, hogy Buffett alacsonyra tette a lécet.
Az S&P 500-as index ugyanis egy olyan mutató, amely az 500 legnagyobb kapitalizációjú amerikai tőzsdei cég részvényeit tartalmazza, azonban megvenni az indexet nem jelenti ugyanazt a befektetési stílust, mint amit Buffett követ. Ő ugyanis értékalapú befektető, s igyekszik megtalálni az alu árazott vállalatokat, s jó pillanatban azok részvényeit olcsón megvásárolni.
Ezt a fajta befektetési stílust és részvényportfóliót leginkább talán a value indexek, azaz értékindexek képviselik, mint például az MSCI US Large-Cap Value index. Ez abban különbözik a hagyományos, minden nagyobb részvényt tartalmazó indexektől, hogy az indextag cégek részvényeit fundamentális tényezők alapján is szűri, az indexkosárba való be- és kikerülés során figyelembe veszi az adott cég részvényeinek árfolyam/könyv szerint értékét, a várt eredményekkel számolt árfolyam/nyereség hányadosát és az adott részvény osztalékhozamát is.
Míg a Bershire Hathaway könyv szerint értékének gyarapodása átlagosan 6,4 százalékos volt az elmúlt 15 év során, addig a U.S Large-Cap Value Index 7,4 a U.S. Small-Cap Value Index 12,2, az International Large-Cap Value Index 7,1, ugyanennek a Small-Cap változata 11,5 százalékos hozamot ért el. Az Emerging Markets Value Index hozama ebben az időszakban szintén 11,5 százalékos volt.
Látható, hogy ezek közül bármelyik felülteljesítette a Berkshire-t. Ráadásul ezekre az indexekre számos alapkezelő cég kidolgozott indexkövető befektetési alapokat, amelyek megvásárlása olcsóbb és kezelésüknek is kisebb a költsége, mint egy olyan céget fenntartani, mint a Berkshire. Merrimen szerint ezeknek a portfólióknak még a kockázata is kisebb, mint a Berkshire-é, mivel több részvényt tartalmaznak. Levonható a következtetés: ezek fényében érdemes lehet Buffett tevékenységét a jövőben egy kicsit kritikusabban vizsgálni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Teljes fordulat jöhet az oltásban, és ez kétszeresen is baj

A nyugdíjkorhatár emelkedik, vele a rendszer igazságtalansága is nő

A kormány bejelentette: marad a maszkszigor és a kijárási tilalom

Bankkártyások figyelmébe: rengeteg ajándékot és kedvezményt adnak most a bankok

A fiktív számlázás mestereire csapott le a NAV - milliárdokat csaltak el
