Bár a magyar kormány részéről többször elhangzott, hogy nem hajlandó a magyar kormány a 2008-ashoz hasonló megállapodásba belemenni, az ország szuverenitását semmi sem korlátozhatja és semmi másról nem lehet szó, mint egyfajta biztosításról. Ehhez képest a Financial Times arról ír IMF szakértőkre hivatkozva, hogy Magyarország esetében nem lehet másról szó, mint a 2008-ashoz hasonló készenléti hitelmegállapodásról (SBA).

A Nemzetközi Valutaalap egy készenléti hitelmegállapodással készül Magyarország számára, hogy könnyítse az ország pénzügyi nehézségeit, de ennek a megállapodásnak feltételei lesznek - írja az FT. A cikk megjegyzi: ez csapás lehet a magyar kormánynak, amelyik egy "biztosítás" típusú, szigorú előírások nélküli egyezségben bízik.

A brit gazdasági napilap cikke felidézi, hogy a magyar kormány múlt hónapban jelentette be, újra tárgyalásokat kezdeményez az IMF-fel, ami 180 fokos fordulatot jelentett az eddigi gazdaságpolitikához képest. A megállapodás még inkább sürgetőbbé vált, miután a Moody's a befektetésre nem ajánlott sávba minősítette le Magyarországot - írja a lap, amely arra is emlékeztet, hogy az eddigi kormányzati kommunikáció egy biztonsági hálóként működő elővigyázatossági megállapodásról szólt.

A legfrissebb sajtóértesülések szerint azonban már a kormány is készül arra, hogy az IMF csak egy készenléti hitelmegállapodást (SBA) fog kötni Magyarországgal. A kudarc borítékolható a tárgyalásokon, ami azt jelenti, hogy csak olyan megállapodásra lesz lehetősége a kormánynak, mint 2008-ban, vagyis elővigyázatossági hitelkeret jöhet szóba.

Az ügyhöz közel álló források szerint az IMF úgy gondolja, hogy Magyarország számára egy stand-by agreement lenne a legmegfelelőbb - írja az FT. A Nemzetközi Valutaalap klasszikus eszköze a készenléti hitelmegállapodás, és ez az olyan esetekre is megfelelő, mint most Magyarországé - mondta a név nélkül nyilatkozó forrás a lapnak.

Az FT-nek nyilatkozó forrás ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a piacok egyértelművé tették, hogy szigorú követelményeket akarnak és kiszámíthatóságot várnak el a politikai vezetéstől, így egyre nagyobb a nyomás a készenléti hitelmegállapodás megkötése felé.

A lap megjegyzi, hogy bár a magyar kormány nézetei szerint az ország gazdasága jobb állapotban van, mint 2008-ban volt - amit független szakértők is megerősítenek azzal, hogy a magyar exportorientált gazdaság most jól teljesít -, az európai gazdaság gyengélkedése és a magyar kormány kiszámíthatatlan politikája együtt erőteljes befektetői bizalmatlanságot eredményezett, ezért egy erős EU-IMF felügyeletet szükségesnek látnának.

Magyarországnak jövőre 4,6 milliárs eurónyi külső adósságot kell megújítania és ha a körülmények romlanak, akkor ez szinte lehetetlenné válik - indokolta az IMF biztosíték szükségességét a lapnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.