Engedély nélkül operáltak ki halottak koponyacsontjából bizonyos részeket a Pécsi Tudományegyetemen. Az eltávolított testrészeken orvosok gyakorolhatták a műtéti fogásokat. Az ügyben megvádolt fül-orr-gégész professzor, szakorvos és boncmester tárgyalása szerdán kezdődik - írja az atv.hu.

A beavatkozásokra minden esetben a pécsi fül-orr-gége klinika akkori igazgató professzora adott engedélyt a boncmesternek, ám a vád szerint jogtalanul.

A kioperált részeket egy rendszeresen meghirdetett kurzuson használták fel, ahol a sziklacsont fúrását gyakorolhatták fül-orr-gégész orvosok, alkalmanként 60 ezer forintért.

Az első rendű vádlott a boncmesternek esetenként 2500 forintot fizetett - mondta Páli Péter, a Tolna Vármegyei Főügyészség szóvivője. 

A szervek engedély nélküli eltávolítása minden esetben bűncselekménynek számít, még akkor is, ha holttestről van szó – mondta Meggyes Attila ügyvéd. A sziklacsontot csak akkor lehetett volna oktatási célból kioperálni az elhunytból, ha az korboncnoki vizsgálat keretében történik és előzetesen, még életében hozzájárult volna az elhunyt, vagy utólag a hozzátartozók erre engedélyt adnak.

Az ügyben érintett professzor ellen egy orrpolip műtét miatt is vádat emelt az ügyészség, mégpedig halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt. A vádhatóság szerint az orvos olyan hibákat vétett a beavatkozás során, amelyek következtében a 68 éves beteg a műtét után elhunyt.

Az ügyészség egyelőre nem ajánlott vádalkut sem a két orvosnak, sem pedig a boncmesternek, így elhúzódó tárgyalássorozatra lehet számítani.