Az orosz-ukrán háború, a kibontakozó globális energiaválság, valamint a világgazdaság pandémia utáni felpörgéséből fakadó ellátási nehézségek a három legfontosabb külső tényező, amely befolyásolhatják a hazai gazdasági viszonyok alakulását.

A kormánynak most külön is figyelnie kell a nyugdíjasokra, ezért a szaktárca folyamatosan elemzi az infláció alakulását. Ha a folyamatok szükségessé teszik, nyáron évközi nyugdíjemelés következik – fogalmazott Tállai András államtitkár a Mediaworks Hírcentrumnak.

Márpedig az MNB legfrissebb, március 24-én publikált inflációs jelentése szerint is Magyarországon az infláció 7,5-9,8 százalék körül alakulhat az idén. Ennek alapján a Pénzügyminisztérium évközi nyugdíjemelést helyezett kilátásba, amelyet két részletben fognak folyósítani.

Idén januárban ugyanis csupán 5 százalékkal emelték a nyugdíjakat. Ha a jegybanki előrejelzését veszi alapul a kormány, akkor 2022. júniusban legalább 2,5 százalékos és legfeljebb 4,8 százalékos nyugdíjemelési korrekcióra kerülhet sor - ha addig a háború miatt nem emelkedik még magasabbra az infláció és az inflációs várakozások szintje. Farkas András nyugdíjszakértő szerint azonban a 4,8 százalékos szintnek még nincs júniusban realitása, így 2,5-3 százalékos mértékben várható a rendkívüli korrekció.

Ha 2,5 százalék lenne a pótlólagos nyugdíjemelés, akkor az a jelenleg 161 ezer forintos átlagnyugdíj esetében körülbelül havi 4200 forint pluszpénzt jelentene, így éves szinten ennek a 12-szeresét, vagyis közel 50 ezer forintos bónusszal járna. Ha magasabb lesz ez az emelés, akkor nyilván arányosan magasabb lesz a pluszpénz is.

A KSH legutóbbi adatai szerint 2022 első két hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 8,1, a nyugdíjas háztartások körében 7,6 százalékkal emelkedtek.