A január végi hidegebb időjárás és az eddig szokatlanul enyhe február mellett továbbra is megfelelő mennyiségű földgáztartalék áll az ország rendelkezésére; folyamatos és zavartalan a behozatal, valamint a hazai kitermelés is.

A lakosság éves teljes fogyasztási igénye - hőmérséklettől függően - átlagosan 3,5–4 milliárd köbméter. Másfél hónappal a betárolási időszak (április 1.) kezdete előtt - február közepén - a hazai tárolókban a biztonsági készlettel együtt még mindig az éves lakossági fogyasztás mintegy fele, 1,76 milliárd m3 földgáz van, ami 27,77 százalékos töltöttséget jelent.

A MEKH adatai szerint a magyar tárolókban biztonsággal rendelkezésre áll a téli fűtési szezonban időarányosan még szükséges földgázmennyiség. Az energiahivatal számos modellszámítást végez, és azokat rendszeresen aktualizálja az eltelt téli időszak tényadataival. Több különböző hőmérsékleti forgatókönyvet is figyelembe véve aktuálisan azt közölték, hogy

a legnagyobb hidegben is elegendő a rendelkezésünkre álló gázmennyiség és bőséges a biztonsági tartalék is.

A lakossági fogyasztók biztonságos ellátása érdekében 2021. október 1-jére az egyetemes szolgáltatóknak jogszabály által meghatározott betárolt földgázmennyiséggel kellett rendelkeznie, ami több mint 2,1 milliárd köbméter földgáz tárolóba helyezését jelentette. Ezen felül amennyiben szükségessé válna, úgy a biztonsági készlet garantálni tudja a lakosság ellátásbiztonságát. Fogyasztásarányosan hazánk kiemelkedően magas földgázkészletekkel rendelkezik Európában. Február második felében itthon az éves fogyasztás 17,33 százaléka van betárolva, ami mellett az import is (jellemzően az orosz féllel kötött megállapodás szerint) és a hazai termelés is folyamatosan és zavartalanul rendelkezésre áll.

A tárolói készletek alapján megállapítható, hogy a március végéig várható másfél havi hazai teljes felhasználás mintegy 90 százaléka jelenleg is hozzáférhető a tárolókban. Figyelembe véve a folyamatos földgázbehozatalt és a hazai termelést ez a mennyiség garanciát jelent a zökkenőmentes téli ellátásra.

Megugrott a gáz ára

Közben a  hollandiai gáztőzsdén az orosz-ukrán konfliktus miatt jelentősen, 13 százalékkal drágult a földgáz.   A tőzsdei kereskedők úgy látják, hogy a konfliktus immár közvetlenül veszélyeztetheti Európa gázellátását, miután az orosz gáz harmada ukrán tranziton keresztül jut el az európai felhasználókhoz.

Emellett az orosz lépésre adott nyugati szankciók nyomán megroppanhat az energiakereskedelem, ugyanis megnehezülhet Oroszország hozzáférése az eladni szándékozott energiahordozók, nyersanyagok és agártermékek devizában elszámolt árához. Hosszabb ideig tarthat az energiapiaci válság, mint amire az amúgy is ideges piaci szereplők számítottak.