A miniszter a kórházi adatokra hivatkozik, miszerint egyre nő a fertőzöttek, fertőzésgyanús esetek és a kórházi ellátást igénylő betegek száma. Minden más onkológiai beavatkozás kötelezően elvégzendő - olvasható a portál cikkében.

Az NNK  ma közleményben ismerteti: a népegészségügyi célú, célzott (szervezett) onkológiai szűrővizsgálatok az egészségesnek vélt lakosság szűrését jelentik.

A közlemény szerint az NNK által szervezett népegészségügyi szűrések célja a még tünetmentes rákelőző állapotokkal rendelkező vagy nagyon korai folyamatok kiemelése és felismerése, amely éveken keresztül semmiféle tünetet, panaszt még nem okozna.

Ezekre a szűrésekre az emlő esetében kétévente, a méhnyak esetében háromévente kerül sor. A harmadik szűrés a szervezett vastag- és végbélszűrésre vonatkozik.

A szűréseken való részvétel minden esetben önkéntes.

A közleményben figyelmeztettek: a népegészségügyi szűrések nem keverendők össze a tünetekkel, panaszokkal rendelkezők diagnosztikájával, és a minden korcsoportot érintő, teljes magyar lakosság egészségügyi ellátásával, továbbá az onkológiai megbetegedések gyanúját felvető betegek panaszainak szakszerű kivizsgálásával.

"Tehát a szűrésre behívott egészségesnek vélt ember vizsgálata meghatározott szűrési ciklus alatt megtörténik, így elvégzésük rövid időbeni eltolódása nem okoz egészségkárosodást" - szögezték le.

Kiemelték, hogy az április 9-től pár hétre szóló népegészségügyi célú, célzott szűrővizsgálatok halasztása mellett minden más onkológiai ellátás továbbra is kötelezően elvégzendő beavatkozásnak minősül.

Az intézkedés nem érinti a sürgősségi ellátást igénylő eseteket. Természetesen bármilyen szokatlan panasz, tünet esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hiszen ezek az ellátások nem tűrnek halasztást, és minden ilyen esetben a szűrés továbbra is biztosított - hangsúlyozták.

Hozzátették, hogy a halasztás feloldását követően - az NNK kérése alapján - az intézmények elsőként azokat hívják majd be, akiknek a szűrővizsgálata a halasztás időszakára esett.