Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Alapvetően öt területet ölelnek körül a szombati nagygyűlésen megtárgyalandó kérdések - orvosi béremelés, paraszolvencia megszüntetése, nyugdíjas orvosok foglalkoztatásának anomáliái, a nem orvosi végzettségű egészségügyi szakdolgozók kompetenciái, és az intézményi minimumfeltételek, különös tekintettel a humán erőforrás biztosítása - , amelyekre választ vár az orvostársadalom a döntéshozóktól.
A MOK mindhárom érintett tárca - Miniszterelnökség, Pénzügyminisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) - vezetőjének eljuttatta a témához kapcsolódó részletes kérdéseket, eddig Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkártól kaptak igent a felkérésre, a Pénzügyminisztérium egyértelmű nemmel válaszolt, míg a Miniszterelnökség még nem reagált a kamara megkeresésére. Az orvostársadalomból ezret meghaladóan regisztráltak a szombati nagygyűlésre.
Éger István elmondta, azért folyamodtak a nagygyűlés szervezéséhez, mert mióta áprilisban egy kész bértáblával álltak föl a tárgyalóasztaltól, azzal a várakozással, hogy arra a kormány májusban igent mond, ez nem történt meg, s e témában azóta megszűnt a párbeszéd az Emmi és a kamara között. Ez akkor egy olyan töréspont volt, amely megrendített az addigi tárgyalásokat jellemező bizalmat.
"Egyszerűen nekivittek minket a falnak" - fogalmazott Éger, hozzátéve, hogy ezért döntöttek a problémák társadalmasítása, azaz a nyilvánosság elé tárása mellett.
Szerinte a nagygyűlésen megjelenő döntéshozóknak mindenképpen reagálni kell arra felvetésre, hogy hogyan képzelik azt, hogy miközben egy középkorú, diplomás egészségügyi szakdolgozó bére 2022-től 690 ezer forint lesz a már elfogadott jogszabály szerint, egy nyugdíj előtt álló szakorvos tábla szerint bruttó bére 565 ezer forint. Ha erre a kérdésre nem lesz érdemi válasz, a migrációs szándék az egekbe tör majd - hangsúlyozta Éger István, hozzátéve, hogy ugyanilyen abszurd az a január óta fennálló állapot, hogy a nyugdíjas, továbbdolgozó egészségügyi dolgozó többet adózik, mint bármilyen más szakma nyugdíjasa.
A továbblépés a nagygyűlés eredményétől függ, a kamara erre feljogosított testületei döntenek majd, a MOK felmérései szerint mindenesetre több ezren hajlandóak felmondani az önként vállalat túlmunkát.
Mi nem bajt szeretnénk, hanem eredményt, ez egy nyílt tárgyalás lesz, amihez a tárgyalóasztalnál folytatott megbeszélésbe vetett hitünkben való csalódás vezetett - fogalmazott a MOK elnöke, aki még korábban kifejtette, felvetéseik megoldása kizárólag a döntéshozói akaraton múlik, az ehhez szükséges 1000-1200 milliárd forintos forrás Magyarország jelen gazdasági helyzetében biztosítható lenne.
A MOK alapvető követelései:
Időről időre felröppen a hír, hogy az új autókat kötelezően fel kell majd szerelni egy baleseti adatrögzítővel, hivatalos nevén eseményadat-rögzítővel. A repülőgépek fekete dobozához...
babmami, 2019.09.19 15:30