Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A meghallgatást az EU-ügyekért felelős tagállami miniszterek luxembourgi találkozóján tartják meg kedden. A lengyel külügyminisztérium ennek kapcsán a PAP hírügynökségnek hétfőn továbbított állásfoglalásában rámutat, hogy az Európai Bizottság (EB) előkészítő dokumentuma "érdemi hibákat és helytelen értékeléseket" tartalmaz.
Varsó sajnálja, hogy a brüsszeli testület "nem átfogó módon" vizsgálta a lengyel bírósági reformban nemrégen végrehajtott módosításokat. Tekintettel ezekre a hiányosságokra, Lengyelország kiegészítő információkat terjeszt elő, melyek célja az EB által felvázolt helyzet helyesbítése - áll a lengyel külügyminisztériumi dokumentumban.
A lengyel állásfoglalás ezt követően részletezi többek között a legfelsőbb bíróság tagjai nyugdíjazásának kérdéskörét, az országos igazságszolgáltatási tanács és az alkotmánybíróság összeállításának szabályait, illetve az itt végrehajtott, a brüsszeli ajánlásoknak megfelelő változtatásokat.
Hangsúlyozzák például, hogy a legfelsőbb bíróság egyes tagjait nem "kényszernyugdíjazzák", az érintetteknek ugyanis lehetőségük volt jelezni a poszton maradás szándékát, és többségük élt is ezzel a lehetőséggel.
Ez a kitétel arra vonatkozik, hogy a reform keretében július 3-án nyugdíjazzák a 65 éves életkort elért bírákat, az államfő viszont jóváhagyhatja a szolgálat meghosszabbítására vonatkozó kérvényüket. A 65 éves nyugdíjkorhatárt a legfelsőbb bíróság jelenlegi tagjainak mintegy 40 százaléka érte el, a valóban nyugdíjazott bírák száma viszont még nem ismert.
Az EB tavaly decemberben kezdeményezte Lengyelországgal szemben a 7. cikk szerinti eljárást. Varsó azóta figyelembe vett egyes brüsszeli ajánlásokat. Frans Timmermans, az EB alelnöke azonban többször elégtelennek minősítette ezeket a változtatásokat.
A tervezett meghallgatás egy következő lépést jelent az eljárásban, kedden feltehetően ennek csak első részét tartják meg. A meghallgatás alapján a miniszteri tanács négyötödös többséggel, vagyis legalább 22 állam szavazatával dönthet arról, fennáll-e a veszélye annak, hogy Lengyelországban csorbulnak az EU alapértékei, ennek alapján majd újabb, végső szakaszba léptethetik a jogállamisági eljárást. Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter hétfőn úgy értékelte: a 28 fős miniszteri tanácsban "több mint hat államnak vannak kétségei arról, hogy az EB-nek igaza lenne".
Képünk forrása: Pixabay
A Porsche leleplezte a legújabb elektromos modelljét, a Taycan Cross Turismót. A technika nagy része már ismerős a szedán Taycanból, de a külsőt érintő változásokon kívül is van...