Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Gulyás Gergely csütörtökön újságírói kérdésre válaszolva azt nyilatkozta a legnagyobb kórházi beszállítók és a kormány közötti, folyamatban lévő tárgyalásokról, hogy a beszállítókkal a Pénzügyminisztérium egyesével tárgyal és remélik, hogy számukra nehezen visszautasítható ajánlatot tesz.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az mondta a Portfolio.hu-nak, hogy a Pénzügyminisztériumba a legalább 100 millió forintos lejárt követeléssel rendelkező cégek képviselőit hívták be tárgyalni, a kormányzati csapatot Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár vezeti és a tárgyalóasztalnál ül még a NAV, a Belügyminisztérium és az Állami Egészségügyi Ellátó Központ illetékese is. A cégek képviselőit egyenként 30 perces időkeretben fogadják, a tárgyaláson azonban írásos ajánlatot nem kapnak, egyelőre. A tárgyalássorozat a jövő héten is folytatódik.
A Portfoio.hu szerint a kormány ajánlata az eddigiek alapján az lenne, hogy ha a hitelező lemond a tőkekövetelésének a 20 százalékáról, akkor a fennmaradó 80 százalékot közvetlenül a költségvetésből megkapja. A Pénzügyminisztérium és a kormány ugyanis arra jutott az érintett cégek elmúlt 5 éves pénzügyi helyzetének vizsgálata alapján, hogy a tartozás 20 százalékos elengedése nem okoz számukra problémát.
Csakhogy - mint ahogy ez a portál információi szerint a tárgyalásokon kiderült - ezek a cégek már most is milliárdos nagyságrendben faktoráltatták követeléseiket.
Emellett az is elhangzott a tárgyalásokon a Portfolio.hu információi szerint, hogy a kormány központosított beszerzésre készül az egészségügyben.
Az OSZ főtitkára a portál kérdésére hangsúlyozta, hogy a szövetség álláspontja szerint ezek jogos követelések és mindezek alapján jár a cégeknek a tőketartozás, a késedelmi kamat és a behajtási költségátalány is, az árbevétel 20 százalékáról való lemondást pedig irreálisnak tartotta. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a kötelezettségek mögötti számlákat nem nézték át tételesen, ezért az említett 20 százalékos arányt hasra ütésszerű ajánlatnak véli a kormány részéről.
Azzal kapcsolatban viszont nem szeretett volna találgatásokba bocsátkozni, hogy a cégek elfogadják-e a kormány ajánlatát.
Rásky László a pénzügyi portálnak azt is elmondta, hogy információik szerint a tárgyalódelegáció február közepéig le akarja zárni az egyeztetéseket. Ez azt is jelenti, ha marad az eredeti menetrend, akkor március előtt a beszállítók nem számíthatnak kifizetésekre a lejárt tartozások tekintetében.
Ez pedig azért lehet baj, mert a kisebb cégekkel (a 100 millió forint alatti lejárt tartozással rendelkezőkkel) a kormány nem is tárgyal, és egyelőre nem is tervezi, hogy ezeket a kisebb tartozásokat kifzesse. Márpedig ezek jellemzően magyar tulajdonban lévő cégek, amelyek lehet, hogy márciusig tönkre is mennek.
Arra a kérdésre, hogy ez a 20 százalékos elengedés mekkora összeget jelenthet nominálisan, Rásky László elmondta: a kórházi orvostechnikai piac 90-100 milliárd forint értékű éves szinten. Ha ennek a 20 százalékát egészében visszatartja a kormány, akkor a teljes 1300 milliárd forintos gyógyító kasszának kevesebb mint a 2 százalékát fogja meg.
Ahogy az Aston Martint a Racing Point F1-es istálló tulajdonosa, Lawrence Stroll mentette meg a csődtől, már sejthető volt, hogy a két vállalkozás kapcsolatba kerül egymással....
antitroll, 2020.02.01 23:29
"Akkor viszont meg kell egyezni..... a (csőd)egyesség szerü megallapodásokba pedig igen sok mknden belefér, még az is hogy a hitelező enged."
Tehát a magyar kormány csődben van?
Merthogy a kórházak állami tulajdonban vannak. Ráadásul a kórházaknak szolgáltatási kötelezettsége van!
Milyen csőd-egyességről beszélsz? Zagyvaság!
Ez nettó zsarolás.
Tudod mi ebben az óriási veszély? Az, hogy a beszállítók bizalma nagyon fontos dolog és annál fontosabb, minél nagyobb a megrendelő (jelen esetben a kórház) fizetési nehézsége!
A beszállítók ezután NEM FOGNAK hitelezni a kórházaknak, AZONNAL leállítják a szállítást fizetési késedelem esetén.
Ők meg ezzel fognak "zsarolni". De ez nem zsarolás, hanem racionális döntés.
Az emberek pedig nem a beszállítókat fogják hibáztatni, hanem a kormányt.
Ez totálisan kontraproduktív, nem is értem...
Ha nekem nulla gazdasági ismeretem van, akkor Neked vajh milyen lehet?
Őskövület? :-)