Kína a "negatív népességnövekedés korszakába" lépett, miután a számadatok szerint 1961 óta először történelmi létszámcsökkenés következett be - olvasható a The Guardian cikkében.
850 ezer fős fogyás
A portál kitér rá: az országnak 2022 végén 1,41175 milliárd lakosa volt, szemben az egy évvel korábbi 1,41260 milliárddal. Ez 850 ezer fős csökkenést jelent. Ez a népességcsökkenés várhatóan hosszú időszakának kezdetét jelzi, annak ellenére, hogy a kormány jelentős erőfeszítéseket tesz a tendencia megfordítására.
Az adatok közzétételének előestéjén Cai Fang, az Országos Népi Kongresszus Mezőgazdasági és Vidékügyi Bizottságának alelnöke azt mondta, hogy Kína népessége 2022-ben érte el a csúcspontját, sokkal korábban, mint várták.
Támogatások és adókedvezmények
A kínai kormány évek óta azon fáradozik, hogy több gyermek vállalására ösztönözze az embereket, és elhárítsa az elöregedő népesség okozta fenyegető demográfiai válságot. Az új politika célja, hogy enyhítsék a gyermeknevelés pénzügyi és szociális terheit, illetve hogy támogatásokkal és adókedvezményekkel aktívan ösztönözzék a gyermekvállalást. Egyes tartományok és városok különböző pénzügyi támogatásokat jelentettek be a második vagy harmadik gyermeket vállaló szülőknek. Például Shenzhen városában 37.500 jüan - mintegy 5.500 dollár - ütheti a markát egy háromgyerekes családnak.
Egy keddi sajtótájékoztatón Kang Yi, a Nemzeti Statisztikai Hivatal vezetője azt mondta, hogy Kína teljes munkaerő-kínálata még mindig meghaladja a keresletet, és az embereknek nem kell aggódniuk a népesség csökkenése miatt.
Egymillióval kevesebb születés
A tavalyi születési ráta 6,77 születés volt 1000 lakosra vetítve, ami a 2021-es 7,52 születésről a legalacsonyabb születési arányszámot jelenti. Valós számokban kifejezve 2022-ben több mint egymillióval kevesebb születést regisztráltak, mint az előző évi 10,62 millió.
Az ország 1976 óta a legmagasabb halálozási arányszámot is regisztrálta: 1000 főre vetítve 7,37 halálozást regisztráltak, szemben a 2021-es 7,18 halálozással.
3 százalékkal nőtt a GDP
Kedden a kínai kormány azt is bejelentette, hogy a GDP 3 százalékkal nőtt 2022-ben. Ez a szám az elmúlt évtizedek egyik leglassabb növekedési időszakát jelentené, de még így is magasabb volt az előrejelzéseknél, ami az elemzők körében némi szkepticizmust váltott ki, tekintettel a negyedik negyedévben érvényben lévő hihetetlenül szigorú korlátozásokra.
Yi Fuxian, a Wisconsin-Madison Egyetem szülészeti és nőgyógyászati kutatója, Kína népességváltozásainak szakértője szerint a népesség csökkenése csaknem egy évtizeddel korábban következett be, mint ahogy azt az ország kormánya és az ENSZ előre jelezte.
Legolvasottabb

Az álomfizetés diploma nélkül is elérhető

Ki hitte volna, hogy ez a legstabilabb valuta a kontinensen, az euró után

Rálát a NAV a külföldi bankszámlákra is

Valami gyanúsra lett figyelmes a Wizz Air jegyeladásainál a GVH

A Pick Szeged elmondta, miért drágább a szalámi Magyarországon, mint Németországban
Sztrájkok ide vagy oda, márciusra Macronék áterőltethetik a parlamenten a nyugdíjreformot

Beszakadt a forint
