Valerij Szolovej történész, politológus professzor szerint Oroszországban rövidesen olyan mély politikai válság alakul ki, amely a hatalmon lévő elit változásához vezet - vette át a gazeta.pl a Die Welt interjúját, amelyet a moszkvai nemzetközi kapcsolatok intézete volt dékánjával készített. A lengyel sajtóorgánum emlékeztet rá a professzor előrejelzései eddig rendre beváltak. Rajta kívül mostanáig senki nem ment el odáig, hogy Putyin bukását jósolja.
Szolovej úgy véli, hogy az orosz politikai válság már jövőre kialakulhat, majd két-három évig is eltarthat. Ennek eredményeként változni fog az Orosz Federáció kormánya, ám azt egyelőre nem látja előre, hogyan mehet végbe az országban a putyini rezsim leváltása. Elképzelhető, hogy az ország vezetése önkéntesen átalakítja a rendszert, de az is lehet, hogy a társadalmi ellenállás miatt megbukik a hatalom. Ne feledjük, hogy a társadalomban élénken élnek a forradalmi hagyományok. Szolovej szerint akárhogy is lesz, 2024-ig (Putyin elnöki mandátuma lejártáig) lezajlik a gyökeres változás.
Kapcsolódó
Szakadék
Putyin már 20 éve van politikai pályája csúcsán, hatalma megkérdőjelezhetetlen, ezért a politológus szerint legalábbis részben már nem tudja, mi zajlik Oroszországban. Egyrészt Putyint nem nagyon érdekli a belpolitika, másrészt nem is jut el hozzá objektív információ. Bízik a környezetében, amely azzal áltatja, hogy minden jól megy az országban, nincs mivel foglalkozni.
Putyin a külpolitikára és a hadseregre koncentrál, mint a Putyin szemtanúi című filmben, ahol az udvar manipulálja Vlagyimir cárt. Hosszú évek óta abszolút hatalma van, nincs vetélytársa, semmilyen ellenőrzés nem áll felette, így elkerülhetetlen, hogy a személyisége eltorzuljon. A politológus úgy fogalmaz, hogy személyes meggyőződése szerint ez a torzulás Putyinnál már nagyon előrehaladott állapotban van.
Instabilitás
Oroszországban egyáltalán nem stabil a helyzet, szemben például akár csak az egy évvel ezelőtti viszonyokkal. Az oroszok többsége változást akar, és kész ezekben a változtatásokban részt venni. Utoljára ilyen hangulat a Szovjetunió szétesésekor uralkodott a társadalomban. - Azt hiszem - fogalmaz a professzor -, hogy kezdetben a tüntetéseket az ellenzék irányítja majd, később aztán megjelenhet egy karizmatikus vezető, aki a kezébe veszi a gyeplőt. Ugyanakkor tudom, hogy Putyin és elitje, látva, hogy hatalmuk veszélybe kerül, készek tovább korlátozni az állampolgárok szabadságát.
Arra a kérdésre, hogy egy esetleges hatalomváltáskor nyomán milyen lesz Oroszország viszonya a szomszédos államokhoz és az EU-hoz, a professzor azt válaszolta, hogy bármilyen új rezsim kerül hatalomra Oroszországban, sokkal realistább lesz, mint a mostani. Moszkvának sokkal jobb lesz a viszonyai a Nyugattal, mert erre van szüksége, mivel számára Nyugat-Európa a modern technológia és az olcsó hitelek forrása. Cserébe feladják Ukrajna délkeleti része (Donbasz) leválasztását Ukrajnáról, bár a Krím félszigetről a legliberálisabb és legdemokratikusabb orosz rezsim sem fog lemondani.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is

Külföldiek tankolása: váratlanul tett egy kivételt a kormány

Kijátszotta az uniós szankciókat Oroszország egyik legnagyobb oligarchája
