David Cameron miniszterelnök reméli, hogy megkapja ehhez a parlament felhatalmazását. Szavazásra a jövő hónap elején fogja előterjeszteni a kérést, de előbb meg kell győznie a munkáspárti képviselőket, hogy egyezzenek bele az Iszlám Állam terrorszervezet szíriai állásainak bombázásába. Katonai fellépésre készül az embercsempészek ellen is, de ennek részleteiről a vasárnapi lap nem írt.

A The Sunday Times szerint felmerült az is, hogy a Szíria határához közel fekvő menekülttáborokból közvetlenül szállítsanak embereket Nagy-Britanniába, ahol 2011 tavasza, a szíriai polgárháború kezdete óta eddig mintegy 5 ezer szíriai kapott menedéket. London nem ért egyet azzal, hogy kvótákat szabjanak ki az uniós tagállamokra a menekültek befogadása céljából.

Cameron szerint a közvetlen szállítás célja, hogy a befogadott menekülők biztonságos úton jussanak el Nagy-Britanniába, és ne kelljen segítség nélkül vállalkozniuk az Európába vezető veszélyes utazásra, amely már eddig is rengeteg emberéletet követelt.

Az ENSZ menekültügyi szakosított szervezetének tudomása szerint a brit kormány négyezer szíriai menekült áttelepítését tervezi Nagy-Britanniába a szír határok körüli menekülttáborokból. A The Sunday Times kormányzati forrásai szerint ugyanakkor London ennek több mint a háromszorosát, összesen 15 ezer szíriai menekült befogadását fontolgatja.

Évek óta először többségben az EU-tagságot elvetők Nagy-Britanniában

Hosszú évek óta először többségbe kerültek azok, akik Nagy-Britannia kilépésére szavaznának a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazáson. A legfrissebb országos felmérés, amelyet a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit lap megbízásából készített a Survation közvélemény-kutató cég, kimutatta, hogy ha a 2017 végéig tervezett referendumot "holnap" rendeznék, a brit választók 51 százaléka arra voksolna, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A lap magyarázata szerint a fordulat egyértelműen az európai menekültválsághoz köthető. Az elmúlt évek hasonló közvélemény-kutatásai rendre a brit EU-tagságot pártoló szavazótábor kényelmes többségét jelezték, és még az előző, júliusban elvégzett felmérés is 54-46 százalékos megoszlást mutatott az EU-pártiak javára.

Az évtized elején, a munkáspárti Tony Blair miniszterelnökségének idején előfordult, hogy a brit szavazók több mint 60 százaléka támogatta Nagy-Britannia uniós tagságát.

A vasárnap ismertetett új felmérés kimutatta azt is, hogy a britek jelentős többsége - a kormányhoz hasonlóan - nem pártolja az EU-országokba érkező menekültek kvóta szerinti elosztásának tervét. A megkérdezettek 64 százaléka értett egyet azzal, hogy David Cameron miniszterelnök elvetette ezt az elképzelést, és mindössze 21 százalék támogatta az elosztási kvóta gondolatát.

Jórészt egyenlően oszlik meg a brit közvélemény abban a kérdésben, hogy Nagy-Britanniának be kellene-e fogadnia szíriai menekülteket. A felmérésbe bevont választók 29 százaléka azon a véleményen van, hogy egyetlen szíriait sem kellene befogadni - ez a legnagyobb egyedi csoport -, 12, 15, illetve 4 százalék, vagyis összesen 31 százalék ugyanakkor elfogadhatónak tartaná háromezer, tízezer, illetve 30 ezer szíriai menekült nagy-britanniai letelepülését