Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Európában az időjárási felmérések készítésének kezdete óta az idei október volt a legmelegebb - írja a Bloomberg. Ezt elsősorban a kontinens északi részén élők érezhették, mivel a globális felmelegedés miatt zsugorodik az északi-sarki jégtakaró, ami eddig hűtötte a felette lévő levegőréteget. Az öreg kontinens légkörének átlagos hőmérséklete 1,6 Celsius-fokkal volt a 30 éves történelmi átlag felett - idézte a hírügynökség a Copernicus Climate Change Service adatát.
Globális szinten 0,62 Celsius-fokos átlagos pluszt regisztráltak a Copernicus kutatói amivel az elmúlt hónap volt a harmadik legmelegebb október az elmúlt évtized októbereinek hosszú sorában. Ezzel egyben illeszkedett a sok éve tartó melegedő trendbe. Az októberi rekord nem volt meglepő, sőt, inkább várható volt - írta a Copernicus közleményében. A következő években további rekorddöntések követhetik az ideit.
Kelet-Európa, Szibéria, Alaszka és a Tibeti-fennsík lakóit különösen meglephette az enyhe idő, de Dél-Amerikát és Afrikát is több hőhullám érte el. Sok amerikai megúszta az idei hőséget, mivel az USA középső és Kanada déli részén az átlagos alatt maradtak a hőmérsékletek. Az idei október volt a negyedik egymást követő hónap, hogy az északi-tengeri hajózási átjáró Oroszország északi tengerpartja előtt teljesen vagy részben jégmentes maradt. Májusban egy teherhajó átjutott ezen az útvonalon, amelyet normális esetben az évnek ebben a részében még blokkol a vastag jégtakaró.
antitroll, 2020.11.06 16:36
Sőt egyes mete-urológiai előzetes kalkulációk szerint az idei tél kemény lesz, köszönhetően a globális felmelegedésnek.
Na ezt nem tudom hogy fogod beilleszteni a világképedbe! :-D
Pedig mindössze arról van szó, hogy idén az Északi-sark még mindig nem fagyott be és nem is nagyon akar. A kevesebb jég miatt nem alakul ki az az egyértelmű permanens légáramlás, ami a hideg levegőt benntartja a nagyjából Északi tenger feletti magasságban.
Innentől a sarki hidegebb levegő durván be tud törni időszakosan a délebbi európai területekre, például hozzánk. Helyére megy az az enyhe levegő, ami nyugatról érkezik a Golf-áramlat irányából.