Az, hogy 2018-ban folyamatosan lassulhat a globális gazdasági növekedés a szigorodó amerikai monetáris politika és a globális kereskedelmi háború mellékhatásaként már ismert volt eddig, mint ahogy az is, hogy a korábban gondoltnál várhatóan lassabban nő a globális gazdaság idén is. A Bloomberg Economics egy mutatója szerint, amely a globális GDP alakulását próbálja valós időben mérni, a lassulás mértéke olyan szintre esett vissza, amire a pénzügyi válságot követő visszaesés óta nem volt példa - írja összefoglalójában a pénzügyi hírügynökség.
Míg tavaly év közepén még 4 százalék körül járt a globális GDP negyedéves bővülési ütemének évesített mértéke - azaz a negyedéves növekedés évesített értéke - addig a mutató szerint ez mostanra 2,1 százalékra eshetett. Csak emlékeztetőül, az OECD múlt héten nyilvánosságra hozott előrejelzése még azzal számolt, hogy a globális gazdaság idén a korábban gondolt 3,5 százaléknál lassabban bővülhet, de a sebesség még elérheti a 3,3 százalékot.
A Bloomberg Economincs Global GDP Tracker mutatójának zuhanása ellenére a hírügynökségnek nyilatkozó Dan Hanson és Tom Orlik közgazdászok szerint van esélye annak, hogy a lassulás fékeződik. Ezt több ok miatt is logikus lenne, egyrészt azért, mert a Federal Reserve a jelek szerint szünetet tart a kamatok emelésében, másrészt könnyen lehet, hogy hamarosan megállapodás születik a kereskedelmi háború legfontosabb kérdéseiben.
Ráadásul az Európai Központi Bank a múlt héten jelentette be, hogy újabb lépésekkel próbál életet lehelni az eurózóna lehűlő gazdaságába.
A BE Global GDP Tracker mutatót persze nem árt némi fenntartással kezelni. Az ilyen típusú, a GDP aktuális alakulását jelző mérőszámok ugyanis sokszor elég pontatlanul mérik a GDP alakulását.
Ugyanakkor nem csak ez jelzi azt, hogy komoly lassulás tapasztalható, az amerikai gazdaság teljesítményét mérő hasonló modellek sem mutatnak jobb képet. Az atlantai FED amerikai gazdaság pillanatnyi GDP-jét becslő modell például azt jelzi, hogy a gazdasági bővülés üteme a tavalyi negyedik negyedéves 2,6 százalékról 0,5 százalékra zuhant az idei első negyedévben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Váratlan lépés Soros Györgytől

Tűzifát vett? Erről jobb, ha tud!

Mibe fektessem a megtakarításom? Az állampapírral nem vagyok elégedett

Kezdődik: a fürdők sem bírják az energia drágulását

Miközben csetlik-botlik, mindent megnyerhet Biden

Szerződést módosított Paks 2. Mészáros Lőrinc érdekeltségével

Titokban tanulnak az afgán lányok
