A svéd kormány teljességgel megérti, hogy egyesek iszlamofób cselekedeteit svédországi tüntetéseken sértésnek vehetik muszlimok. Határozottan elítéljük ezeket a cselekedeteket, amelyek semmilyen formában sem tükrözik a svéd kormány nézeteit – közölte a svéd külügyminisztérium.

A Korán vagy más szent szöveg elégetése sértő és tiszteletlen cselekedet és egyértelmű provokáció. A rasszizmusnak, az idegengyűlöletnek és az intoleranciának nincs helye sem Svédországban, sem Európában

– olvasható a svédek állásfoglalásban.

 A diplomáciai tárca ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Svédországban alkotmányos védelmet élvez a véleménynyilvánítás, a gyülekezés, valamint a tüntetés szabadsága.

Stockholm központjában Salwan Momika 37 éves iraki bevándorló oldalakat tépett ki és gyújtott meg az iszlám szent könyvéből szerdán. A Koránra előzőleg szalonnát helyezett, ami a hívőket súlyosan sértő gesztus volt. Momika ellen utólag „etnikai vagy nemzetiségi csoport elleni izgatás", továbbá a tűzgyújtási tilalom megszegése miatt eljárás indult, de előzetesen a rendőrség engedélyt adott akciójára.

A Korán-égetést széles körben elítélte a nemzetközi közösség, Irakban és Iránban pedig tüntetések törtek ki.

Csitítják a kedélyeket a svédországi Korán-égetés után

Közleményben ítélte el a svédországi Korán-égetést az Európai Unió, és sajnálatosnak nevezte, hogy ilyen cselekményt hajtottak végre a muszlimok kiemelt ünnepén, az íd al-adha (áldozat ünnepe) napján. A Korán stockholmi elégetése miatt tüntetések kezdődtek Irakban és Iránban, Marokkó pedig hazahívta nagykövetét. Bővebben >>>

Svédország ne várjon zöld utat Ankarától a tagsági kérelmére a NATO csúcstalálkozóján, hacsak nem akadályozza meg a Törökország-ellenes tüntetéseket Stockholmban – jelentette ki korábban Recep Tayyip Erdogan török elnök.

Törökország nem közelítheti meg pozitívan Svédország NATO-csatlakozási kérelmét, amíg Stockholmban „terroristák” tüntetnek – idézte Erdogan szavait a Reuters.

Törökország márciusban ratifikálta Finnország NATO-csatlakozási kérelmét, de továbbra is ellenzi Svédország csatlakozását, mint ahogy azt Magyarország is teszi.

Megint szívhatják a fogukat a svédek: nem sieti el a döntést a magyar kormánypárt

Elhalasztotta a Fidesz Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálását, pedig július 3. és 7. között számos ügyről, többek között a pedagógusokról és energiaügyi kérdésekről döntenek. Kiderült, melyik napokon ül össze az országgyűlés és milyen ügyeket fognak megtárgyalni. Bővebben >>>