A legutolsó összesített heti adatok szerint valamivel több, mint 14 400 új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak Magyarországon. Az egy héttel korábbi adatokhoz képest az új fertőzöttek száma jelentősen nőtt, akkor ugyanis 10 255 új esetet vettek nyilvántartásba. 

Az esetszámok emelkedése azért is különös, mert tavaly nyáron nemcsak itthon, de más országokban is lapos volt a járványgörbe. Tévúton járunk, ha más országok jelenlegi covid-hullámaiból szeretnénk következtetéseket levonni arra vonatkozólag, mi vár ránk a nyáron, vagy az ősszel – mondta a Mandinernek Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.

BA4-es és a BA5-ös mutáns fertőz

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) július 3-i adatai szerint már 18 európai országban domináns a BE4-es, BA5-ös variáns. Míg az Egyesült Államokban áprilisban az esetek mindössze 0,3 százalékáért volt felelős a BA.5, addig ez július végére már közel 82 százalék.

A szakember szerint némi növekedést mutat a kórházban kezelt koronavírusos betegek száma az elmúlt napokban, de jó hír, hogy ezzel együtt nem emelkedett a lélegeztetőgépen lévőké.

Arról, hogy a kórházban ápolt covidos betegek hány százaléka lehet oltott, Szlávik azt mondta, hogy előfordulnak pozitív esetek köztük is, ám ők nem a covid okozta súlyosabb tünetek – például tüdőgyulladás – miatt kerülnek be, hanem valami más miatt. Márpedig ilyenkor már „roncsolódik” a statisztika.

Ami az új és a régebbi variánsok okozta tüneteket illeti, nem sok a változás, a BA5 és a BA4 általában két-három napig okoz megbetegedést, maximum egy hétig tart.

Ugyanakkor a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a változat több gyereket is megfertőz – figyelmeztet Szlávik János.

A gyerekeket be kell oltani, egyelőre Szlávik szerint elegendő nekik a két dózis, a felnőtteknek pedig három vakcina, azzal ugyanis nagy biztonsággal elkerülhető a kórház. A negyedik adag pedig a fertőzéssel szembeni védettséget növelheti. A szakember szerint vírus velünk lesz mindaddig és mutálódik, amíg nem oltják be az emberek nagyobb részét.

Még vizsgálják az új vakcinákat

Elkészültek ugyan olyan oltóanyagok, amik már az újabb variánsok ellen is hatékonyabbak lehetnek, ám hogy ez a valóságban is így van, az még bizonyításra vár, amit meg kell várni - mondta a szakember. 

A maszkhasználatról Szlávik elmondta, aki fél a betegségtől, jól teszi, ha hordja.

Viszont a mindenki számára kötelező maszkhasználatot, vagy bármilyen más korlátozó intézkedést a járványnak ebben a szakaszában még nem kell bevezetni.