A tavalyi volt az első év a romániai piacgazdaság történetében, melyben a cégek összesített árbevétele megközelítette a kétezermilliárd lejt - idézi a Ziarul Financiar gazdasági lap a Maszol. Az Országos Cégnyilvántartó adatai szerint ennek több mint felét, 1035 milliárd lejt, a nagyvállalatok generálták.

Ebbe a kategóriába azon cégek tartoznak, melyeknek 250 főnél több dolgozójuk van, az éves árbevételük pedig meghaladja az 50 millió eurót. A nagyvállalatok annak ellenére dominálják az ország gazdaságát, hogy a számuk a kétezret sem éri el, ami a Romániában bejegyzett cégek 0,2 százaléka.

Szép eredmény a nyereségben

A középvállalkozások 378 milliárd lejt tettek be a közösbe, a kisvállalkozások 325, a mikrovállalkozások pedig 253 milliót. Utóbbiakból van a legtöbb, közel 745 ezer, kisvállalkozás közel 48 ezer van, középvállalkozás pedig körülbelül 8500.

A nyereségesség terén, legalábbis látszólag, már távolról sem teljesítenek jól a nagyvállalatok. A hazai cégek 203 milliárd lej profitot termeltek 2021-ben. Ehhez a nagyvállalatok 69 milliárd lejjel járultak hozzá. Közel ugyanennyi, 65 milliárd lej nyereséget értek el a mikrovállalkozások, míg a kis-, illetve a középvállalkozások 37 és 31 milliárdot. A nagyvállalatok esetében a profit az árbevétel 6,6 százalékát tette ki, míg a mikrovállalkozásoknál a 25,6 százalékát.

Más kérdés a termelékenység

Az, hogy a mérlegben megjelenő profit értéke nem valós, onnan is sejthető, hogy a nagyvállalatok lekörözik a mikrovállalkozásokat a termelékenység tekintetében. Előbbieknek 1,4 millió alkalmazottjuk volt tavaly, akik fejenként 737 ezer lejt termeltek meg.

A mikrovállalkozások 921 ezer embernek adtak munkát, s a dolgozóik 275 ezer lejt termeltek meg éves szinten, vagyis a termelékenységük meg sem közelítette a nagyvállalatokét. Tavaly azon cégek számítottak mikrovállalkozásnak, melyek legtöbb kilenc alkalmazottal dolgoztak, az éves árbevételük pedig nem haladta meg a kétmillió eurót.