Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Angela Merkel német kancellár Donald Trump amerikai elnök davosi beszédével ellentétes üzenettel fordult hallgatóságához a Világgazdasági Fórumon - derül ki a Guardian élő tudósításából. Az USA első embere szerint a világ elitjének nem kellene hallgatnia a környezetvédelmi katasztrófákkal riogató vészmadarakra, míg Németország vezetője szerint a globális felmelegedés sürgető kihívás, amire azonnal választ kell találnia az emberiségnek.
A kancellár bevezetőként arról lamentált, hogy borzasztóan nagyot változott a világ az első davosi fórum óta, amelyet 1971-ben tartottak. Ötven évvel ezelőtt nem gondolta volna, hogy valaha részt vehet ezen a tanácskozáson. A hidegháború 30 éve véget ért, és a kétpólusú világrend helyét egy multipoláris rendszer vette át. Azok a sikerek, amelyeket az emberek az elmúlt három évtizedben elértek - az egy főre eső jövedelem emelkedése, a szegénység visszaszorítása, a betegségek elleni sikeresebb védekezés - mind annak köszönhetők, hogy a világ országai együttműködtek egymással.
Pontosan erre az összefogásra van szükség a klímaváltozás megelőzése érdekében - ha lehet még a korábbinál is inkább -, mert a probléma az emberiség körmére égett. Csak akkor tarthatjuk a Föld légkörének felmelegedését átlag 1,5 Celsius-fok alatt, ha felgyorsítjuk az ennek érdekében tett erőfeszítéseinket. Együtt kell lépnünk - folytatta a német kancellár -, s bár sajnos nem mindenki tart velünk - célzott Trumpra -, a többség érti a feladatot.
Fiatalok és párbeszéd
Angela Merkel határozottan kiállt a fiatal generációk tagjai mellett, akik hangosan követelik a klímaváltozás elleni fellépés felgyorsítását. A fiatalok türelmetlensége olyasvalami, amiből az idősebbeknek is erőt, lendületet kell meríteniük - véli Merkel. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy óriási a különbség a vidéki és a nagyvárosi környezet között. Az utóbbiban sokkal intenzívebb például a közösségi közlekedés, aminek átalakítása hatalmas összegeket igényel az adófizetők pénzéből, amit a vidékiek is fizetnek.
A kancellár, akinek polgári foglalkozása fizikus, azaz tudományos kutató, kiállt amellett, hogy a klímaváltozás melletti bizonyítékok kétségbevonhatatlanok. Hiába azonban a tények, az érzelmek mindig szembe szegülhetnek velük, így erős lehet a kísértés, hogy a tényeket tagadó álláspontot foglaljunk el. Merkel szerint ezt nem szabad egy legyintéssel elintézni, egyik félnek sem szabad visszahúzódnia csupán a saját közösségeibe. Ehelyett beszélgetniük kell a feleknek egymással, s legalább abban egyetértésre kellene jutni, hogy ha nem teszünk semmit, azért sokkal nagyobb árat fizethetünk, mintha a tettek mezejére lépünk, és esetleg részben felesleges áldozathozatalra kérjük az embereket.
Sok üzenet jött már a Peugeot-tól, hogy hamarosan online sajtótájékoztatót tartanak, el ne felejtsem. Hogyan is felejthetném el ennyi e-mail után? Esélytelen. Meg aztán ritkán...
Józsi2222, 2020.01.25 23:03
A davosi konferencián szerintem ő volt az egyetlen értelemmel rendelkező.
Amúgy Merkel nem kutató, soha nem is volt az.
Az egyetemi végzettségű ember még semmiképpen nem kutató.
Az meg egy másik, hogy egy fizikus kutató még lehet klímatudatlan.