Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A csütörtöki előrehozott brit parlamenti választás tankönyvszerű példája annak, hol húzódnak az ilyen szavazások határai. Amikor a választási lehetőségek tiszták, jól érthetőek és erős vezetők adnak hangot nekik, akkor a szavazás előremozdíthat egy országot.
Amikor a lehetőségek homályosak, a pártok maguk sem tudják, mit ajánlanak, akkor a szavazók sem képesek megoldani országuk bajait voksaikkal. Ebben a problémában látják a nagy-britanniai választás súlyos gyengeségét a Bloomberg szerkesztői.
Volt benne ráció
Amikor hat héttel ezelőtt Theresa May konzervatív miniszterelnök kiíratta az előrehozott választást, döntése jó húzásnak látszott. Népszerűsége magasan állt, miközben az ellenzéki Munkáspárt megítélése a mélyben volt.
A kormányfő abban bízhatott, hogy a szavazás jelentősen megnöveli pártja parlamenti többségét, ami önmagában is megkönnyíti a kormányzást, ráadásul csökkenti a torykon belüli euroszkeptikus, keményvonalas kisebbség zsarolási lehetőségeit. Emellett az új felhatalmazással három helyett öt éve lehet a brexittárgyalások lebonyolítására.
Nem jött be
A jó tervet azonban nem sikerült megvalósítania. A kampányt beárnyékoló két terrortámadás (Manchesterben és Londonban) félretolta a brexit lebonyolításának ügyét, amelyre a miniszterelnök szerint ellenfele, Jeremy Corbyn, a Munkáspárt elnöke nem alkalmas. May gyengén kampányolt és a toryk jelentős kezdeti előnye kis különbségre olvadt a szavazás előtti napokra.
A Munkáspárt győzelme továbbra is valószínűtlen - legfeljebb úgynevezett hung parliament alakulhat ki, amelyben egyik politikai erőnek sincs a kormányalakításhoz szükséges abszolút többsége. A YouGov közvélemény-kutató intézet szerdai előrejelzése éppen ezt jósolta (lásd táblázatunkat). Szakértők szerint ez esetben a brit valuta hét százalékkal zuhanhat pénteken, 1,20 dollár/fontig gyengítve az árfolyamot.
Ugyanakkor az eredeti tervet és népszerűségi fölényt nézve bármilyen eredmény, amely halványabb a fölényes tory győzelemnél az ő nézőpontjukból felér egy vereséggel. Emellett nem mellesleg még zavarosabbá tenné a brexittel kapcsolatos kilátásokat, hiszen a korábbinál stabilabb helyett instabilabb lenne az Egyesült Királyság vezetése, és ezzel tárgyalási pozíciója.
Lényegtelen különbség
A kampány két fő témájában, a brexit és a terrorizmus ügyében nincs lényeges különbség a két párt ígéretei között. A Munkáspárt sem akarja visszafordítani a kilépés folyamatát, csak úgy tűnik, kevésbé radikális szakítás ígér, mint a toryk. A terrorizmust mindkét politikai erő határozottan elítéli, és keresi azokat a biztonsági intézkedéseket, amelyek a legkevésbé korlátozzák a polgári szabadságjogokat.
Ez majd hogy nem tét nélkülivé teszi a választást. A komoly vitatémák helyett a közbeszéd May visszavont elhülyülési adójáról (eszerint korlátozták volna az idősek kezelésének finanszírozását), illetve a Munkáspárt fékész gazdasági terveiről szólt.
Kiben bízzanak?
Igazi alternatív politikai, gazdasági programok híján a választás egyfajta bizalmi szavazássá válhat a két pártelnökről, Theresa Mayről és Jeremy Corbynról. May, aki a brexit levezénylésére képes határozott vezetőnek akart mutatkozni, kiderült, hogy bizonytalan, Corbynt radikalizmusa miatt sokan "kommunistának" tartják. Úgy jött el a döntés ideje, hogy a britek egyikükben sem bízhatnak meg igazán.
Jelenleg a tesztelésnél tart a Rally2 szabályrendszer szerint épített új Audi A1 alapú versenyautó.