Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Az olcsó olaj jó. Olyan, mintha a fogyasztók kaptak volna egy remek adócsökkentést. Miután a vásárlók kevesebbet fizetnek üzemanyagokra és fűtésre, több elkölthető jövedelmük marad, amit más termékekre és szolgáltatásokra fordíthatnak. Ezzel hozzájárulnak a GDP bővüléséhez. Még számszerű becslések is vannak az alacsony olajár jótékony hatására.
A MarketWatch idéz egy a Washington Postban megjelent adatot, amely szerint 230 milliárd dollár maradna az amerikaiak zsebében a következő hónapokban, ha az olaj ára nem menne fel ismét a júniusi szintjére. Ugyanakkor számos pénzügyi elemző úgy véli, nem indokoltak az olcsó olaj kedvező hatásával kapcsolatos várakozások. Sőt, lehet, hogy ez kifejezetten rossz előjel a GDP-növekedésével kapcsolatban.
Mellékhatások
Amikor valaki manapság megtankolja az autóját, akkor nem az történik, hogy egy jótékony támogató betesz a tárcájába további tíz dollárt, hanem csupán nem adja ki ezt a pénzt. Következésképpen nem érzi úgy, hogy most többet költhet, a megtakarítást pedig elnyeli a háztartások amúgy meglehetősen szoros költségvetése - állítja Lance Roberts, az STA Wealth Management tőketársaság pénzpiaci stratégája.
Igaz ugyan, hogy a fogyasztói kiadások adják az amerikai GDP kétharmadát, ám az már azonban nem igaz, hogy az alacsony benzinár - illetve az ebből eredő megtakarítás - valóban a fogyasztói kiadások emelkedéséhez vezet. Bizonyítható ugyanakkor, hogy az olcsóbb energia, azaz a kisebb energiafelhasználás és az alacsonyabb gazdasági növekedés között van összefüggés. Más szóval a hanyatló olajár valójában a gazdasági bajok előjele.
Miért nem száguld minden
További érv az előbbiek mellett, hogy az olaj olcsóságágához a túlkínálaton túl hozzájárul a dollár erőssége is (miután a fekete arannyal dollárban kereskednek). Az erős dollár viszont a többi valuta gyengeségét jelenti, főként Európában és Ázsiában.
Emellett az olcsó energiahordozó az egyik oka a deflációs veszély erősödésének, márpedig a defláció, amely kiadásaik elhalasztására ösztönzi a befektetőket és a fogyasztókat, ami megint csak ellene hat a GDP növekedésének - emlékeztet Joseph Saluzzi, a Themis Trading pénzügyi cég társigazgatója.
Ha a zuhanó olajárak olyan optimistává teszik a gazdaság szereplőit, akkor miért nem látunk óriási fellendülést más ciklikus gazdasági szférákban, és így a tőzsdéken? - teszi fel a szónoki kérdést Michael Gayed, a MarketWatch szakszerzője.
Miután a Model 3 és Model Y gyártása is rendben megy, úgy látszik, a Teslánál végre akadt kapacitás a két nagyobb és régebbi modell frissítésére is. Az első gyári képek alapján...
Tibi27, 2014.12.08 14:06
Bár nem csodálom...
Az üveg kiürült már? :S