A Gazprom orosz gázipari monopolcég egyik illetékese a Bloombergnek elmondta, hogy a török fél még nem nyújtott be hivatalos halasztási kérelmet. Erre azután kerülhet sor, hogy a Botas megkapja az orosz cég megfelelő ajánlatát.

Idén eddig a török líra több mint 28 százalékkal értékelődött le az amerikai dollárhoz képest, amihez hozzájárult az ország energiaimporttól való erős függősége.

Augusztus elején Törökország és Oroszország megállapodott abban, hogy az energiaforrásokért részben rubelben fizet Ankara. Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor szeptember tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török államfővel a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) szamarkandi csúcstalálkozóján, azt mondta, hogy Törökország az oda irányuló orosz gázszállítás 25 százalékát rubelben egyenlíti ki – írja az MTI.

Magyarország már megállapodott a halasztott fizetésről

Az Orbán Viktor vezette kabinet részéről Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn jelentette be, hogy az energiaválságban az európai és a világpiac kiszámíthatatlansága és az árak szélsőséges kilengése miatt az MVM Csoport két intézkedést hozott. Egyrészről megállapodott a Gazprommal, hogy halasztva fizet a földgázimportért.

A bejelentés szerint Magyarország 2022 októberétől 2023 márciusáig kapott halasztott fizetési lehetőséget, így a gázár egy küszöbérték feletti része esetében minden egyes hónapban a gázárat egy, két és három évvel később, vagyis 3 egyenlő részben fizetik ki 2026 márciusáig.