Egy család 2018-ban 22 millió forint hitelt vett fel 25 évre, babaváró hitelből és állami támogatásból előtörlesztettek - számolt be egy igaz történetről a Blikk. Meglepetés akkor érte őket, amikor egy, a moratórium ideje alatt lejárt lakástakarékkal akarták csökkenti a hátralévő kölcsönt.
– 1,2 millió forint gyűlt össze az állami támogatással együtt. Ebből a bank 480 ezret levont ügyleti kamatként, a maradék ment csak a hitelünkre, a futamidőnk mégis ugyanolyan hosszú maradt. Rögtön felhívtam a bankot, és azt a tájékoztatást kaptam, hogy előtörlesztésnél először a tartozást vonják le. A moratóriummal a felgyülemlett ügyleti kamat tartozásnak minősül, így vitte el a spórolt pénzünket. Ha tudtuk volna, most biztosan nem nyúlunk a lakástakarékhoz – mondta Edit az esetről.
– Nem bukták el azt az összeget, a kamatot így is, úgy is meg kellett volna fizetni, és emiatt később tovább nőtt volna a futamidő – hívta fel a figyelmet Fülöp Norbert, a Bankmonitor elemzője. A szakértő azt elismerte, hogy érdemes lett volna előtte számításokat végezni, hogy a család helyzetében épp mi a legelőnyösebb megoldás. – A bankok az előtörlesztést mindig az ügyleti kamat rendezésére fordítják, és csak a fennmaradó pénzből csökkentik a tőketartozást. Ez akkor különösen fontos, ha nemrég kötötték a hitelszerződést, ilyenkor ugyanis a törlesztőrészlet nagyobb része még a kamat.
Legolvasottabb

Estére még erősebb lett a forint

Szijjártó segítséget kért Lavrovtól

Sebők András: már miért ne fedhetnénk le házunk körül napelemmel azokat a felületeket, amelyeket amúgy csak lebetonoznánk?
Zsiday: a nagy kamatemelés kevés lehet, még egy fontos lépésre szükség van

Rossz hírt kaptak a németek, ebból még nagyobb bajuk is lehet

Kiderült a háború egyik újabb súlyos káros mellékhatása

Déltől nyugatig "füstfelhőbe borul" Európa
