Rekordot ért el tavaly a világkereskedelmi forgalom az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája, az UNCTAD csütörtökön publikált tanulmánya alapján.

A világkereskedelmi forgalom 2022-ben elérte a 32 ezermilliárd dolláros rekordot.

Ebből 25 billió dollárt tett ki az áruforgalom, úgy tíz százalékos növekedéssel a 2021-eshez képest, és 7 billió dollárt a szolgáltatások forgalma, 15 százalékos növekedéssel az előző évihez képest.

Szolgáltatást veszünk a leginkább

Az év során azonban az áruforgalom folyamatosan lassult, a negyedik negyedévben már 250 milliárd dollárral maradt el a harmadik negyedévitől. A szolgáltatások forgalma stabilnak bizonyult az év folyamán.

Az idei első negyedévben a globális áruforgalom egy százalékkal növekedhet majd az előző negyedévhez képest, a szolgáltatások forgalma pedig három százalékkal.

Ellenálltak a fogyasztók a nemzetközi válsághelyzetnek

A globális kereskedelmi forgalom tavaly meglepően ellenállónak bizonyult a fokozódó geopolitikai feszültséggel szemben. A romló gazdasági keretfeltételek és a megújult inflációs aggodalmak azonban még a járványvédelmi korlátozások feloldása ellenére is jelentősen lelassították az áruforgalmat a negyedik negyedévben.

A növekedési kilátások javulásával együtt is a globális kereskedelmi forgalom kevéssé változhat az év első felében, jelentősebb pozitív elmozdulásra az év második felében lehet számítani.

Összességében a mérleg a pozitív tényezők javára billen az év folyamán.

kínai beszerzésimenedzser-index (BMI) december óta már öt ponttal javult, tükrözve mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatóipar teljesítményének a növekedését. Jelentősen enyhültek az aggodalmak az ellátási láncok fennakadásaival kapcsolatban is, valamint a jelek szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok is elkerülheti az idén a recessziót.

Visszaesett az áruszállítás Magyarországon

Hanyatlott a vízi szállítás a háború és az aszály miatt tavaly, de csökkent a közúti és vasúti fuvarozás is, kizárólag az intermodális forgalom nőtt. Bővebben>>>

A gyengülő dollár is begyorsította a növekedést

További pozitív tényezőként értékelhető a tengeri fuvarozási díjak csökkenése, a dollár árfolyamának a gyengülése is.

A tavaly tartott magas szintről a dollárindex 2022 novembere és 2023 februárja között 7 százalékkal csökkent. Miután a világkereskedelemi forgalom túlnyomó része nominálisan dollárban zajlik, a gyengébb dollár mennyiségben növelheti a forgalmat.

Szintén pozitív tényező a nemzetközi szolgáltatási forgalom növekedése a digitalizációnak, a kommunikációs technológia fejlődésének köszönhetően. Fellendülőben van emellett az utazási és turisztikai szektor forgalma is.

Ezek fogták vissza a világgazdaságot

 

  • A negatív tényezők közül messze a legnagyobb hatása az orosz-ukrán konfliktusnak van a világkereskedelmi forgalomra.
  • Szintén negatív tényező a várhatóan makacsul kitartó infláció miatt a nagyobb nemzetgazdaságokban magasan tartott kamatszint, a jóval a pandémia előtti szintre beálló energia-, élelmiszer- és nyersanyagárak.

Szolgál viszont némi reménysugárral a „zöld” termékek növekvő kereskedelmi forgalma, ami az év második felében már négy százalékkal haladta meg az első félévit.

Ebbe a kategóriába tartoznak például az elektromos vagy hibrid meghajtású autók (25 százalékos növekedés), a műanyag nélküli csomagolások (20 százalékos növekedés) és a szélturbinák (10 százalékos növekedés).