John Curtice, a patinás skóciai Strathclyde egyetem politológia-professzora, a brit közvélemény-kutató intézetek országos szövetségének (BPC) elnöke a The Heraldnak nyilatkozva felidézte

A brit külügyminisztérium a skót függetlenségről 2014-ben tartott népszavazás előtt azzal érvelt, hogy ha Skócia függetlenné válik, akkor külön országként nem maradhatna jogfolytonossági alapon az EU tagja, mivel az unió az Egyesült Királyságot ismeri el tagországként.

Curtice szerint, ha az Egyesült Királyság az EU-tagságról júniusban rendezett népszavazás eredménye alapján kilép az EU-ból, és addig Skócia függetlenné válik, az Európai Unió dönthet úgy is - éppen a brit külügyminisztérium két évvel ezelőtti érvelésének újraértelmezésével -, hogy Skócia léphet jogfolytonos EU-tagként az Egyesült Királyság helyére.

A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk, 51,9 százalékos többséggel a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a Skóciát kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése, mivel Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.

Ugyanakkor a skót függetlenségi törekvések komoly konfliktust vetítenek előre Londonnal. Theresa May jelenlegi brit miniszterelnök ugyanis korábban egyértelműen kizárta Skócia elszakadásának lehetőségét, és többször is kijelentette, hogy az Egyesült Királyság együtt fog kilépni az Európai Unióból, a Brexitből nincs kimaradási lehetőség.

Nem véletlen tehát, hogy az utóbbi időben több EU-tagország vezetője is erős kétségeiknek adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy a független Skócia megőrizhetné-e EU-tagságát.