Elsietett a kata módosításáról szóló törvényjavaslatot, amellyel tisztességes kisvállalkozók tömegei kerülnek méltatlan helyzetbe.

Ennek orvoslására további tárgyalásokat javasolunk  az érintett felekkel az adónem kérdésében.

Ez magában foglalja

  • az esetleges kivezetés dátumának kitolását,
  • az érintett kisvállalkozói kör további jogszerű és mérsékelt adózási lehetőségének megteremtését, beleértve az adóteher növekedését is.

A jelenlegi, elhamarkodott törvény módosítása jogos felháborodást vált ki több százezer vállalkozóban - állapította meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).

Jó kis adónem a kata

A kata az elmúlt években rendkívül sikeres adónemmé nőtte ki magát, jól szolgálva a kkv-szektor adózási feltételeinek javítását. Emellett nagyban hozzájárult a szürke- és feketegazdaság visszaszorulásához.

Emiatt az adónem lényegét jelentő alacsony adminisztrációs terhet és a kkv-szektor szereplőit adózásra ösztönző, méltányos adómértékét ezért mindenképp fenn kell tartani.

Az adónem módosítását úgy szabad csak végrehajtani, hogy annak során figyelembe veszik a több százezer, a vonatkozó jogszabályoknak mindenben megfelelően működő kisvállalkozások érdekeit is - fogalmazott a VOSZ.

Miközben kisebb számban valóban jelen vannak a magyar gazdaságban olyan piaci szereplők is, amelyek nem az eredeti törvényalkotói szándéknak megfelelően használják ezt az adófajtát, e szűk kör gyakorlata más módon is kezelhető lenne, a célravezető megoldás nem eredményezheti a kata adminisztrációjának növekedését és az adónem hatálya alatti közteherviselés vállalhatatlan emelkedését - fogalmazott a szervezet.

Így látja az IPOSZ

A jogszabályt kedden meg is szavazták.  Az új szabályokkal sok a baj, a jelenlegi katások nyolcvan százaléka átmegy majd az átalányadózásba vagy más adózási formába, ha egyáltalán továbbra is akar majd vállalkozni - mondta korábban Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke a 24.hu-nak.

Rossznak tartja azt is, hogy évközi lesz a változtatás, holott arról volt szó, hogy csak januártól élne. A kizárással érintett katás vállalkozásoknak most a nyár közepén, szinte azonnal kell megváltoztatniuk mindent, hogy szeptembertől tovább tudjanak dolgozni. Ráadásul nem tudják könyvelő nélkül megoldani a váltást a kisvállalkozók, valamint az idős vállalkozók nem fognak már belemenni egy ilyen változtatásba, inkább abbahagyják a tevékenységüket - sorolta az IPOSZ elnöke, aki szerint újra megszaporodhatnak az adóelkerülő megoldások is.

Gyorsan átmegy a honatyákon

A kormány hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek a kisadózók tételes adójáról (kata) szabályairól szóló törvénytervezetet, amely szerint csak a lakosságnak szolgáltatást vagy termékeket eladó vállalkozások választhatják.

A jogszabályt kedden meg is szavazták.

Így fest az új kata

Az új szabályok a következők: 

  • a kata bevételi értékhatára 18 millió forintra emelkedik az eddigi 12 millióról, 
  • az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint,
  • az adónem új szabályai szerint a színlelt munkaviszony kizárása érdekében is: az adózási formát csak a lakosságnak saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, akiknél a kizárólag lakossági értékesítés a szolgáltatás jellegéből fakadóan a gyakorlatban megvalósíthatatlan lenne.

Ha a parlament megszavazza mindezt, a kata új szabályai 2022. szeptember 1-én hatályba lépnek, a választásról szóló nyilatkozatokat legkésőbb szeptember 25-ig kell benyújtani az adóhivatalhoz.

Akik nem kívánnak élni az új kata lehetőségével, választhatják az átalányadóra váltást is, amely a szaktárca szerint 2021. január 1-je óta az egyik legkedvezőbb adózási mód. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz az átállásra, ők 2022. október 31-ig jelenthetik be az átalányadó választását.

A kata szigorításáról itt olvashat bővebben, arról, hogy az eredeti terv a 2023-as költségvetési tervezet benyújtásakor még más lehetett itt olvashat részletesen.