Az utazási irodai szektor szereplői még mindig óvatos várakozásokkal tekintenek a 2022-es nyári szezon elé, bár éppen a járványhelyzet okozta kiszámíthatatlanság az, ami miatt többen választják az utazási irodákat, ahelyett, hogy egyénileg állnának neki megszervezni útjukat - mondta lapunknak Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke.

A 2022-re leadott vagyoni biztosítékok összegéből kettős kép rajzolódik ki. A nagyobb, több milliárdos bevétellel rendelkező utazási irodák komoly biztosítékkal vágnak neki az évnek, többen már a járvány előtti, 2019-es szintet is elérték, a kisebbek, különösen azok, amelyek nem üzemeltetnek charter-járatokat, a korábbi évekhez képest elenyésző összegről adtak le jelentést.

Ezek az összegek azért beszédesek, mert mértéküket törvény szabályozza és meghatározásuknál nem csak az előző két pénzügyi év eredményeit, hanem a várható bevételt is figyelembe kell venni és ezek közül a legmagasabbat alapul venni.

Nem véletlen, hogy egy évvel korábban, a 2021-es biztosíték meghatározásánál a kormány megengedte, hogy a 2019-es bevétel fele adja a biztosíték alapját, hiszen 2020-ban alig volt forgalmuk és 2021 is bizonytalan volt.

Idén ilyen engedményre már nem volt szükség, hiszen 2020 és 2021 is a járvány szorításában telt.

Mi is ez a biztosíték?

A vagyoni biztosíték arra szolgál, hogy ha az utazási iroda nem tud teljesíteni, mert például csődbe megy, akkor legyen miből visszafizetni a már lekötött utakat. Egy másik, kisebb összeg a hazaszállítás költségeit kell, hogy fedezze.

Getty Images

A vagyoni biztosíték összegét a nettó árbevételhez kötik, és minél összetettebb szolgáltatást kínál egy cég, annál magasabb az az arány, amelyet félre kell tennie arra az esetre, ha beütne a baj.

  • Ha egy iroda belföldön utaztat, akkor az ebből a tevékenységből származó bevételének 3 százalékát, de legalább 500 ezer forintot kell "tartalékolnia".
  • Ha az iroda külföldi utakat szervez, akkor a biztosíték már az ebből származó bevételének 12 százaléka, de legalább 5 millió forint.
  • Ha a szállítást is az iroda intézi, akkor a bevétel 12 százaléka és legalább 7 millió forint lesz a biztosíték összege.
  • A legnagyobb összeget, a nettó árbevétel 20 százalékát, de legalább 50 millió forintot azoknak az irodáknak kell felmutatniuk, amelyek charterjáratokat üzemeltetnek, illetve a bevételük legalább 25 százalékát garantált - nem lemondható - szerződések adják

Az iroda dönthet úgy, hogy az előírt összeget egy hitelintézetnél letétbe helyezi, bankgaranciát nyújt be, vagy biztosítóval köt szerződést. Ezeket kombinálni is lehet.

A legnagyobbak a legoptimistábbak

Az olyan nagy irodák, mint az IBUSZ vagy a Sun & Fun már annyi biztosítékot tettek le, mint 2019-ben, és közel annyit, mint 2020-ban (utóbbit még a pandémia előtt határozták meg), de például az Orex Travel az elmúlt 5 év legmagasabb biztosítékával vág neki 2022-nek.A Kartago Tours és az Anubis Travel még nem számít a pandémia előtti forgalomra, de a tavaly év eleji biztosítéknál magasabb összegről rendelkezett.

Ezzel szemben a kisebb - de még 20 százalékos biztosítékra kötelezett - cégek között sok nem növelte a tavalyi összeget, többnél pedig még csökkent is.

A kisebb irodák inkább kivárnak

A bevételük 12 százalékára kötelezett irodák többsége a tavaly év eleji biztosítékánál is kisebb összeggel indította az évet. Közülük az egyik legjelentősebb szereplő, a Fehérvár Travel például több mint 44 százalékkal kisebb összegre között szerződést, de a Tensi is közel negyedével csökkentette azt.

A nagyobbak közül a Platinum Travel és az Araamu Travel a kivétel, ahol magasabb a biztosíték, mint tavaly év elején.

Ezek a számok csak a jelen állapotot tükrözik

Fontos, hogy az irodáknak a várható bevételük függvényében rendszeresen felül kell bírálniuk a biztosíték összegét, vagyis, ha jó hírek érkeznek a járvánnyal kapcsolatban és sokan fizetnek be a nyári utazásokra, akkor sem maradnak a turisták védelem nélkül.A vagyoni biztosíték rendszer az utazási irodákra érvényes, hasonló biztosítékkal más szolgáltatók nem rendelkeznek, így azok az utasok vannak a legnagyobb biztonságban, akik utazási irodánál foglalják le az utazási szolgáltatásokat.

Koncentrálódik a piac

Molnár Judit szerint valóban látható egy koncentráció az utazási irodák piacán, már csak azért is, mert sok cég még mindig felfüggesztve tartja működését és várja, hogy a turizmus újra induljon. Bár a hivatalos 2021-es pénzügyi adatokra még várni kell, a MUISZ elnöke szerint 2021 jobb év volt, mint 2020.

Könnyen lehet, hogy a 2022-es fékezett keresletet valóban nem tudná olyan számú iroda nyereségesen kiszolgálni, mint ahány 2019-ben működött a magyar piacon. A nagy kérdés az, hogy a talpon maradt cégek, hogy tudják ezt a könnyített versenyhelyzetet kihasználni és olyan szolgáltatást nyújtani az utazóknak, hogy ők a későbbiekben is visszatérjenek hozzájuk.