A dél-koreai hadsereg szerint Észak-Korea egy feltehetően új típusú, közepes vagy nagy hatósávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki csütörtökön, ami riadalmat okozott Japán északi részén, ahol a lakosságot arra is felszólították, hogy húzódjanak fedezékbe.

Dél-Korea súlyos provokációnak minősítette az incidenst, és az Egyesült Államok is elítélte a nagy hatótávolságú ballisztikus rakétakísérletet.

Észak-Korea: Eskü van atomunk, de tényleg!

Azt mondja az észak-koreai állami hírügynökség, nem „üres fecsegés” Phenjan nukleáris kapacitásáról szóló hírek. Bővebben>>>

Első alkalommal próbáltak ki ekkora erejű rakétát

A ballisztikus rakétát Phenjan környékéről lőhették ki, és mintegy ezer kilométert tett meg. A dél-koreai védelmi minisztérium szerint szilárd hajtóanyagú rakéta lehetett.

Észak-Korea korábban már végzett kísérleteket rövid hatótávolságú szilárd hajtóanyagú rakétákkal, de ez lehetett az első ilyen kísérlet közepes vagy nagy hatótávolságú rakétával.

A kilövés miatt Japán riasztást rendelt el Hokkaidón, de miután kiderült, hogy a rakéta nem japán területre csapódott be, a japán hatóságok visszavonták az északi szigetre kiadott riasztást.

Hamada Jaszukazu japán védelmi miniszter közleménye szerint a rakétát kelet felé, nagy szögben lőtték ki, és nem japán területre esett.

A japán partiőrség tájékoztatása szerint a rakéta Észak-Koreától keletre zuhant a tengerbe.

Még lehet próbálkozni a békével

Kim Dzsongun észak-koreai vezető pár napja a háborús elrettentés megerősítésére szólított fel. „A tetőpontjára ért a háborús hisztéria” – szögezte le a phenjani hivatalos hírügynökség.

Az Egyesült Államok elítélte az észak-koreai rakétakísérleteket, de megújította a tárgyalások megkezdésére tett ajánlatát.

Adrienne Watson, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője hangsúlyozta, hogy nyitva áll az ajtó a diplomáciai lépések előtt, de hozzátette, hogy Phenjannak azonnal be kell szüntetnie a biztonságot fenyegető akcióit. Hozzátette, az Egyesült Államok minden szükséges intézkedést megtesz az amerikaiak, valamint dél-koreai és japán szövetségeseinek biztonsága érdekében.

Mit akarnak ennyi atomtöltettel? 135 ezer hirosimányi bombát rejtegetnek az államok

Világszerte nőtt a bevethető atomtöltetek száma Kína és Oroszország aktivitása miatt. 2023-ban összesítették, az egyes államok hány atomtöltettel rendelkeznek. Bővebben>>>