A gabonakrízis nemcsak Ukrajnát és Magyarországot, hanem az egész világot érinti és komoly kihívás elé állítja.

A háború miatt a kikötők zárva vannak, és az a termésmennyiség, ami segít megelőzni a világ más részein az éhínséget, nem kerül forgalomba. Ha ez továbbra is így maradna, akkor a probléma az egész világra kiterjedhet, s azok, akik éheznek, megindulhatnak, és komoly migrációs krízis elé állíthatják Európát – tette hozzá a magyar miniszter az agrártárca beszámolója szerint.

Azonnal és hosszabb távú megoldásokat kell találni az ukrán gabonaexporttal kapcsolatban, Magyarország pedig kész együttműködni a kiviteli lehetőségek azonnali szélesítése érdekében - mondta Nagy István.

A vasút, az átrakodók és a tárolók fejlesztése rendkívül fontos, közös fellépéssel és megfelelő alátámasztással pedig az EU is támogathatja e beruházásokat.

Nemcsak a gabona számít

A magyar-ukrán határmenti térségben olyan vállalkozási övezetet kell kialakítani, ahol az új feldolgozó üzemek felépülhetnek, hiszen ez egy stratégiai kérdés, ami hosszú távon jelent élelmezés-ellátási biztonságot az egész világ számára - tette hozzá a magyar tárcavezető.

A megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy a határmenti beruházásoknál nemcsak a gabonáról kell beszélni, hanem Ukrajna európai gazdasági kapcsolatainak bővítéséről is. Szomszédunk a kialakult válság kapcsán megoldásként tekint Magyarországra, és kifejezte háláját a magyar kormány konstruktív hozzáállásáért – mondta a miniszter.

Ukrajna a világ negyedik legnagyobb gabonaexportőre, a globális piac 9 százalékát látja el gabonával, emellett 42 százalékos részesedése van a napraforgóolaj és 16 százalékos a kukoricapiacon. A háború előtti időszakban szomszédunk 400 millió főnek elegendő gabonát termelt. Békeidőben Ukrajna exportjának csaknem 90 százalékát a fekete-tengeri kikötőkön keresztül bonyolította le.

Egyre nagyobb az esély az ukrán exportra

Az Ukrajnában rekedt gabona biztonságos elszállításáról tárgyaltak egymással Isztambulban Oroszország és Ukrajna képviselői, az egyeztetésen az ENSZ is képviseltette magát - írta a Euronews.

Még több technikai megoldást ki kell dolgozni, hogy az előrelépés megvalósuljon, de az irány egyértelmű. Az összes fél azt akarja elérni, ne csak Ukrajna és Oroszország számára legyen megállapodás, hanem az egész világ számára" - mondta António Guterres, az ENSZ főtitkára.

A tárgyalások a jövő héten folytatódnak, az ENSZ megfigyelői is jelen lesznek.

A megállapodás értelmében az oroszok engedik ezek elszállítását. A felek együtt fognak működni a biztonságos szállítási útvonalak kialakításában. A tényleges megállapodást jövő héten írhatják alá, amelyben minden fél vállalja a gabonaszállítmányok ellenőrizhetőségét - mondta Hulusi Akar török védelmi miniszter a Sky Newsnak.

Nagy István agrárminiszter csütörtök reggel a Facebook-posztban számolt be arról, hogy hajnalban elindult a háború sújtotta szomszédos országba, hogy a gabonaszállítmányokról tárgyaljon, mivel "a világnak szüksége van a gabonára".